ELEKTRONICKÁ DÁLNIČNÍ ZNÁMKA (EDAZ)

Obrázek 1
Obrázek 1

Elektronická dálniční známka (EDAZ)

Co přináší?

Výrazně jednodušší systém pořizování a využívání dálničních známek pro občany Česka i pro cizince. Motoristé budou moci díky novele zákona č.13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, vše vyřídit (i v předstihu až 90 dní) pohodlně on-line. Vítanou změnou bude flexibilní doba platnosti roční elektronické dálniční známky. I nadále budou k dispozici také známky na třicet a deset dní. Oproti staré, nalepovací dálniční známce odpadnou s elektronickou verzí problémy při výměně čelního skla vozu, snazší budou i reklamace či hromadný nákup například pro firemní flotilu automobilů.  

Proč je důležitá?

Zavedení EDAZ znamená výhody a zjednodušení pro motoristy a významnou finanční úsporu pro stát. Projekt zároveň zohledňuje moderní trendy ve využívání elektronických služeb a přispěje také k nezanedbatelnému snížení počtu neplatičů. 

Kdy bude hotovo?


Elektronické dálniční známky jsou v prodeji od prosince 2020.
Jejich platnost začala 1. ledna 2021.

Jak je na tom teď?

Řešení informačního systému schválil odbor hlavního architekta eGovernmentu, koncepci vzala na vědomí vláda, byly podepsány příslušné smlouvy a tím byla zahájena realizace. Správcem systému je Státní fond dopravní infrastruktury.
V prosinci byl spuštěn prodej přes web
eDalnice, pobočky České pošty a čerpací stanice EuroOil.  

Na projektu EDAZ se vedle Ministerstva dopravy a státního podniku CENDIS podílí také odbor hlavního architekta eGovernmentu a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).    

Jaké jsou naše úkoly v projektu? ​

  • Vybudování informačního systému a jeho propojení s externími částmi (např. platební brána a mnohé další) 
  • Prodej a správa elektronických dálničních známek 
  • Distribuce elektronických dálničních známek on-line i v síti obchodních míst 
  • Dohled a kontrola nad fungováním systému i úhradou poplatků  
  • Podpora systému, distributorů i uživatelů (např. call centrum) 

Role CENDIS

Státní podnik CENDIS převzal odpovědnost za vybudování systému, jeho kontrolu a provoz po následující čtyři roky. Je zároveň připraven se podílet na jeho případném budoucím rozvoji. V roli supervizora poskytuje pro Ředitelství silnic a dálnic dohled nad fungováním systému elektronického mýtného, jehož je ŘSD správcem. Díky propojení se systémem EDAZ a supervizí mýta ušetří CENDIS státu přibližně 170 milionů korun.