ELEKTRONICKÁ DÁLNIČNÍ ZNÁMKA (EDAZ)

Slider

Elektronická dálniční známka (EDAZ)

Co přináší?

Výrazně jednodušší systém pořizování a využívání dálničních známek pro občany Česka i pro cizince. Motoristé budou moci díky novele zákona č.13/1997 Sb.,
o pozemních komunikacích, vše vyřídit (i v předstihu až 90 dní) pohodlně on-line. Vítanou změnou bude flexibilní doba platnosti roční elektronické dálniční známky. 
I nadále budou k dispozici také známky na třicet a deset dní. Oproti staré, nalepovací dálniční známce odpadnou s elektronickou verzí problémy při výměně čelního skla vozu, snazší budou i reklamace či hromadný nákup například pro firemní flotilu automobilů.  

Proč je důležitá?

Zavedení EDAZ znamená výhody a zjednodušení pro motoristy a významnou finanční úsporu pro stát. Projekt zároveň zohledňuje moderní trendy ve využívání elektronických služeb a přispěje také k nezanedbatelnému snížení počtu neplatičů. 

Kdy bude hotovo?


Elektronické dálniční známky jsou v prodeji již v prosinci 2020.
Jejich platnost začíná 1. ledna 2021.

Jak je na tom teď?

Řešení informačního systému schválil odbor hlavního architekta eGovernmentu, koncepci vzala na vědomí vláda, byly podepsány příslušné smlouvy a tím byla zahájena realizace. Správcem systému je Státní fond dopravní infrastruktury.
Od prosince je spuštěn prodej přes web
eDalnice, pobočky České pošty a čerpací stanice EuroOil.  

Na projektu EDAZ se vedle Ministerstva dopravy a státního podniku CENDIS podílí také odbor hlavního architekta eGovernmentu a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).    

Jaké jsou naše úkoly v projektu? ​

  • Vybudování informačního systému a jeho propojení s externími částmi (např. platební brána a mnohé další) 
  • Prodej a správa elektronických dálničních známek 
  • Distribuce elektronických dálničních známek on-line i v síti obchodních míst 
  • Dohled a kontrola nad fungováním systému i úhradou poplatků  
  • Podpora systému, distributorů i uživatelů (např. call centrum) 

Role CENDIS

Státní podnik CENDIS převzal odpovědnost za vybudování systému, jeho kontrolu a provoz po následující čtyři roky. Je zároveň připraven se podílet na jeho případném budoucím rozvoji. V roli supervizora poskytuje pro Ředitelství silnic a dálnic dohled nad fungováním systému elektronického mýtného, jehož je ŘSD správcem. Díky propojení se systémem EDAZ a supervizí mýta ušetří CENDIS státu přibližně 170 milionů korun.