Oficiální e-shop s českými dálničními známkami spustil novou informační stránku ke změnám v roce 2024

Jediný oficiální e-shop s českými dálničními známkami edalnice.cz spustil novou stránku, která přehledně informuje o plánovaných změnách pro rok 2024. Na hlavní stránce ji naleznete pod tlačítkem Plánované novinky 2024.

„Řidiči tak mají možnost seznámit se všemi důležitými novinkami, které se k elektronické dálniční známce pro rok 2024 váží a včas se rozhodnout, kdy a jakou dálniční e-známku si koupí,“ říká Lucie Bartáková, ředitelka sekce pro správu finančních zdrojů Státního fondu dopravní infrastruktury, který je správcem systému. Změny v elektronických dálničních známkách jsou  spojeny se dvěma klíčovými daty – 1. leden a 1. březen 2024.

Od ledna 2024 bude možné si zakoupit všechny typy dostupných dálničních známek s předstihem 30 dní před zvoleným počátkem platnosti, oproti stávajícím 90 dnům. „Tříměsíční odložená platnost dávala smysl především v prvním roce provozu, kdy si novou elektronickou dálniční známku chtěla řada lidí koupit s velkým předstihem. V současné době už funkce není příliš využívána, došlo tedy ke zkrácení na 30 dní,“ vysvětluje Jan Paroubek, ředitel státního podniku CENDIS, který systém elektronické dálniční známky provozuje.

Od března 2024 pak přibudou další změny a novinky. Portfolio rozšíří jednodenní elektronická dálniční známka za 200 korun.  Upraveny budou ceny stávajících typů známek. Třicetidenní zlevní na 430, desetidenní na 270 korun, za roční zaplatíte 2300 korun. Systém bude také nově napojen na Registr silničních vozidel (RSV), takže řidičům odpadne administrativní zátěž. V případě změny SPZ u vozidla registrovaného v České republice nebude nutné podávat Avízo o změně SPZ, protože bude provedena automaticky. Také majitelům vozidel výlučně na elektrický nebo vodíkový pohon odpadne díky napojení na RSV povinnost podávat oznámení osvobození. 

Zvýšenou pozornost doporučujeme věnovat vozidlům se speciální SPZ (začínající písmeny EL), která už od března nebudou automaticky osvobozena od placení dálničního poplatku. Rozhodující bude hodnota emisí CO2, které vozidlo produkuje. Nárok na osvobození vznikne pouze vozidlům bez spalovacího motoru s nulovou hodnotou emisí CO2. Hybridní vozidla s kombinovaným množstvím emisí do 50 g CO2/km, která jsou dosud zcela osvobozena, zůstanou nadále významně zvýhodněna. Budou platit 25 % z ceny zvoleného typu e-známky. Cena pro vozidla poháněná zemním plynem (CNG, LNG) a biometanem bude i nadále ve výši 50 % z ceny příslušné e-známky, přehledně viz Novinky v roce 2024 – eDalnice

Za jízdu bez dálniční známky na zpoplatněném úseku dálnice hrozí vysoká pokuta – až 5 tisíc na místě a až 20 tisíc ve správním řízení. Každý řidič by si proto měl ve vlastním zájmu pohlídat její platnost. Ověřit si ji může jednoduše na edalnice.cz. Stačí, když v části „Ověření platnosti“ uvede pouze SPZ vozidla a stát registrace. Systém ihned ukáže, dokdy je dálniční známka platná.

Ceny dálničních známek se v ČR po 12 letech mění. Jedním z důvodů je rozrůstající se délka dálniční sítě, aktuálně má 1365 kilometrů. V roce 2024 navíc přibude rekordních 118 nových kilometrů.